Elbrus -nadal w sferze moich marzeń...


Gratulacje:-)


Pragnienie, marzenie by wejść na Elbrus pojawiło się u mnie....uuuu dawno temu, tak dawno, że trudno mi sobie przypomnieć dokładnie kiedy to było:-) A może było to wtedy, gdy przeczytałam książkę Marcina Mellera i Anny Dziewit - Meller "Gaumardżos!", a może po przeczytaniu jednego z artykułów miesięcznika NPM Magazyn Turystyki Górskiej, albo po spotkaniu z Olą Dzik, które organizowało CMJPII Góry Wartości.

Nie pamiętam....

 

Pamiętam za to dokładnie, że wtedy wysokość  5642m n.p.m robiła na mnie ogromne, niesamowite wręcz wrażenie. Dosłownie takie WOW!!! Spokojnie, nie, nie powiem, że dziś jest inaczej, bo mam za sobą jakieś doświadczenia górskie, ale dziś czuję i myślę:  "Elbrus jest w moim zasięgu":-)

 

Dokładnie 11-ście tygodni temu, tj w dniu 9. kwietnia, dostałam smsa od Tomka  (Tomasz Mikołajczyk - Gąsienica, Przewodnik Wysokogórski IVBV/UIAGM) - przewodnika, z którym zdobywałam Gerlach i Grossglockner:

- "Hej. Mamy jeszcze wolne miejsca na wyjazd na Elbrus w dn. 1-10.06.2014. Pozdro"

Daradam!!!

Serce zadrżało!!! A jakże!!:-) !!! Lawina myśli i pragnień przetoczyła się przez głowę. Przeczytałam smsa od Tomka mojej siostrze Ani, bo z racji tego, że był to okres Świąt Wielkanocnych, siedziała obok mnie. Obie uśmiechnęłyśmy się na samą myśl o górach. Zaczęłyśmy wspominać ostatni wyjazd w Alpy i nasze przygody na Grossglocknerze. Ech! Co tu dużo mówić: Ekstra było:-):-) Tym razem jednak, z tajemniczym uśmiechem na twarzy.....odpisałam Tomkowi:

- Tomek, w tym roku odpadam, bo jestem w ciąży, ale za rok idziemy na Mont Blanc, a później czas na Elbrus:-)

Tomek mi pogratulował......

 

Tymaczasem to ja gratuluje:-)

 

W dniu 08 czerwca 2014r, Tomek wraz ze swoją Klientką, zdobył Elbrus!! BRAWO!!!

www.tatraguide.info


Galerię zdjęć można obejrzeć na FB: https://www.facebook.com/tatraguide.info?fref=ts

 

Zamieszczam ją także poniżej, bo jakże urzekające są te widoki:-)

 

 


Kilka słów o Elbrusie


Nazwa „Elbrus” pochodzi z języka perskiego i oznacza „błyszczący”. Nazwa karaczajsko-bałkarska „Mingi tau” oznacza Wieczną Górę, a kabardyjska „Oszchamacho – Góra Szczęścia.
Nazwa „Elbrus” pochodzi z języka perskiego i oznacza „błyszczący”. Nazwa karaczajsko-bałkarska „Mingi tau” oznacza Wieczną Górę, a kabardyjska „Oszchamacho – Góra Szczęścia.

Elbrus – najwyższy szczyt Kaukazu. Położony jest w zachodniej części głównego łańcucha Kaukazu, na terenie Kabardo-Bałkarii w Rosji niedaleko granicy z Gruzją. Jest najwyższym szczytem Rosji. Przez alpinistów przyjmujących inne granice Europy niż Międzynarodowa Unia Geograficzna i zdobywających Koronę Ziemi to Elbrus, a nie Mont Blanc, uważany jest za najwyższy szczyt Europy.
Wysokość n.p.m.: 5 642 m
Pierwsze wejście: 22 lipca 1829
Wyniesienie: 4 741 m
Pasmo górskie: Kaukaz
Pierwsi zdobywcy: Horace Walker, Ahiya Sottaiev, Florence Crauford Grove, Khillar Khachirov

Masyw Elbrusa leży na północ od głównego pasma Kaukazu. Jest wygasłym wulkanem, którego ostatni okres aktywności miał miejsce ok. połowy I w n.e. Zbudowany jest z zastygłych law andezytowych, prawie w całości pokrytych obecnie lodowcami o łącznej powierzchni około 138 km² oraz wiecznym śniegiem (powyżej wysokości 3700-4000 m n.p.m.). Jest o ok. półtora kilometra wyższy od najwyższych otaczających go szczytów.

Masyw Elbrusa wyróżnia się charakterystyczną sylwetką o dwóch kopulastych wierzchołkach, odległych od siebie o ok. 3 km:
- zachodnim (wyższym) – 5642 m n.p.m.
- wschodnim – 5621 m n.p.m.

W 1956 Jerzy „Druciarz” Rudnicki jako pierwszy Polak wszedł na Elbrus.
[Opracowanie własne. Wikipedia]